logoif.jpg

Kulturoznawstwo

KULTUROZNAWSTWO

 Sylwetka absolwenta

Specyfika studiów na kierunku kulturoznawstwo pozwala na dobre przygotowanie absolwentów tego kierunku do podejmowania wielu wyzwań płynących z dynamicznej sytuacji na rynku pracy. Współczesny student musi być przygotowany na to, że po zakończeniu edukacji na poziomie akademickim będzie się od niego oczekiwało elastyczności, gotowości do przekwalifikowania, nauki i rozwoju. Studia kulturoznawcze są bardzo dobrym punktem wyjścia do budowania dalszej kariery zawodowej. Absolwenci kulturoznawstwa otrzymują wiedzę i umiejętności w wielu dziedzinach, interdyscyplinarny charakter studiów pozwala na osiągnięcie niezbędnej w dzisiejszym świecie otwartości i elastyczności w myśleniu, pozwala na kształtowanie kreatywności i twórczego podejścia do wielu problemów. Dlatego obserwując karierę naszych absolwentów z satysfakcją stwierdzamy, że znajdują oni zatrudnienie w wielu instytucjach i przedsiębiorstwach reprezentujących rozmaite branże. Zajmują się oni m.in. dziennikarstwem, krytyką teatralną i filmową, zostają pracownikami organizacji i fundacji pozarządowych, pracują w reklamie, w biznesie na rozmaitych stanowiskach menedżerskich, kierowniczych, audytorskich, w instytucjach oświatowych i kulturalnych. Duża grupa absolwentów kulturoznawstwa podejmuje studia doktoranckie, które otwierają drogę budowania kariery naukowej.

Biorąc pod uwagę posiadane informacje o karierach absolwentów kulturoznawstwo program kształcenia na tym kierunku studiów I stopnia zakłada efekty uczenia się związane z wyposażeniem absolwentów w uniwersalne umiejętności przydatne zarówno w przypadku podejmowania studiów II stopnia w obszarach nauk humanistycznych i społecznych, jak i przydatnych na rynku pracy. W szczególności są to umiejętności pracy w zespole i kierowania nim; respektowania różnych punktów widzenia w debacie publicznej i naukowej; argumentowania w oparciu o własną wiedzę i poglądy; posługiwania się metodami analizy i interpretacji różnych wytworów kultury; posługiwania się językiem obcym w mowie i w piśmie; otwartości na inne języki i kultury.

Oferujemy dwie specjalności:

  • Przemysł kreatywny w internecie
  • Gender studies i tożsamość płci

 

Przemysł kreatywny w internecie

Studia na specjalności przemysł kreatywny w internecie kształcą umiejętność analizy proce-sów i zjawisk komunikacyjnych, dają szerokie pojęcie na temat aktualnych transformacji w tej sferze, umiejętność ich interpretacji, a także partycypacji, zarówno w roli analityka, jak animatora i mediatora. Student nabywa także umiejętności i kwalifikacje umożliwiające mu swobodne poruszanie się w sferze nowych technologii medialnych, rynku mediów i internetu oraz tworzących się na tej bazie nowych obszarów kultury i rozrywki.

Sylwetka absolwenta

 

Gender studies i tożsamość płci

Specjalność gender studies i tożsamość płci w szczególności skierowana jest do osób zainteresowanych problematyką równości, różnorodności, relacji płci z kulturą i społeczeństwem. Celem realizowanym na tej specjalizacji jest wykształcenie absolwenta świadomego problemów związanych z różnorodnością, dyskryminacją, umiejącego jej przeciwdziałać, a także pracować w zróżnicowanym środowisku zawodowym. Absolwenci mogą podjąć pracę w placówkach kulturalnych, instytucjach rządowych i pozarządowych zajmujących się pracą na rzecz równouprawnienia oraz w mediach.

Sylwetka absolwenta

 

Kontakt do opiekuna kierunku:

dr Agnieszka Szczap: a.szczap@ifil.uz.zgora.pl

 

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18